Filtry do sprężarek – ich rodzaje i istota
29 listopada 2018

Zadaniem sprężarki śrubowej jest sprężanie powietrza. Urządzenia te cieszą się niemałą popularnością i to zapewne ze względu na całkiem cichą pracę i dobre parametry ciśnieniowe. Ogromną zaletą sprężarki śrubowej jest to, że jest ona wytrzymałym urządzeniem, a co za tym idzie, gwarantuje wieloletnią posługę. Niestety sprzęt ten wiąże się z dużym kosztem, ale inwestycja i tak jest bardzo opłacalna. Sprężarki te różnią się działaniem, ceną, wielkością i budową. Wybór jest duży i należy do kupującego.



Co warto wiedzieć o sprężarce śrubowej?

Sprężarka jest urządzeniem, które generuje sprężone, oczyszczone powietrze. Okazuje się ono niezbędne do prawidłowej i bezpiecznej pracy na produkcji. Moc sprężarki zwykle mieści się w przedziale od 2,5 do 160 kW. Wówczas napęd znajduje się na przekładni pasowej. Na rynku dziś znaleźć też można sprężarki z napędem bezpośrednim.

Zakres maksymalnego ciśnienia wyjściowego urządzenia to – 7,5, 10 lub 13 bar. Aktualnie na rynku można znaleźć sprężarki z wyposażeniem standardowym, sprężarki z falownikiem, zawierające osuszacz, bezolejowe, a także ze zbiornikiem i bez. Wybór jest duży, a to dlatego, że każde z tych urządzeń zwykle wykorzystywane jest w innym zakresie.

Chcąc wobec tego dokonać zakupu, trzeba w pierwszej kolejności określić swoje oczekiwania i potrzeby, ustalić, do czego urządzenie to będzie wykorzystywane. Sprężarki śrubowe są dość drogimi urządzeniami, ale przynajmniej mogą służyć w szerokim zakresie i w bardzo wielu miejscach. Wystarczy wybrać odpowiednią, aby móc korzystać z niej przez długie lata.


Do czego przydają się sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Z uwagi na typ pracy, jaką wykonują te urządzenia, używane są w miejscach, gdzie wymagane jest nie tylko najwyższej jakości, ale też najczystsze powietrze.

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że w niektórych miejscach panują szczególnie restrykcyjne wymogi technologiczne, a także techniczne i sanitarne. Urządzenia te stosuje się głównie w zakładach przemysłowych, fabrykach, halach produkcyjnych i większych warsztatach. Choć są to profesjonalne urządzenia, mogą być wykorzystywane również w zakresie zupełnie prywatnym, domowym.


Przy użyciu sprężarki śrubowej można napompować koło w samochodzie i innych pojazdach, a także oczyścić trudno dostępne miejsca z kurzu i innych zabrudzeń, które pod wpływem powietrza doskonale się z nich usuwają. Sprężarka może służyć również do lakierowania samochodów i innych elementów, a także do zasilania narzędzi pneumatycznych. Sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe wykorzystywane są w robotyce, transporcie, tłocznictwie, obróbce, przemyśle petrochemicznym, mieszaniu materiałów, a nawet w spawaniu. Gdyby tak się na spokojnie zastanowić, można by wymienić jeszcze kilka innych zastosowań.

Warto na koniec dodać, że mimo tak szerokiego zastosowania sprężarek śrubowych, urządzenia te mają bardzo prostą konstrukcję. Co więcej, równie prosta jest ich konserwacja, a koszty eksploatacji właściwie są niewielkie.