sprężarki śrubowe bezolejowe
Sprężarka nowa czy używana – którą wybrać?
8 lipca 2020

Sprężarka to bardzo uniwersalne urządzenie, które służy do wielu celów. Po pierwsze używane są w warsztatach samochodowych i na stacjach benzynowych do pompowania kół aut. Oprócz tego używa się ich do zasilania maszyn i urządzeń o napędzie pneumatycznym – zarówno precyzyjnych narzędzi w gabinetach stomatologicznych, jak i maszyn o zastosowaniu przemysłowym. Jak wszystkie inne rodzaje sprzętu, również one mają swoją trwałość i podatność na awarie i uszkodzenia. Jak na co dzień dbać o sprężarkę, by służyła dobrze jak najdłużej?

Najważniejsza jest regularna kontrola stanu sprężarki

Przede wszystkim sprężarka w firmie powinna być regularnie kontrolowana. Oczywiście niekonieczne jest od razu jej bardzo częste serwisowanie – tutaj wystarczy ograniczyć się do regularności, którą zaleca producent. Warto jednak raz na jakiś czas sprawdzić, czy wszystkie przewody urządzenia są szczelne, a także, czy nie wydobywają się z niego żadne, niestandardowe dźwięki. To bardzo ważne z kilku powodów. Współczesne jest to dość skomplikowany sprzęt, który oprócz jednostki napędowej i mechanizmu sprężającego powietrze składa się również z filtrów powietrza, filtrów oleju i wielu innych elementów. Nawet mała nieprawidłowość w funkcjonowaniu sprężarki może doprowadzić do uszkodzenia któregoś z jej bardziej wrażliwych elementów.

Uszkodzenie może również prowadzić do zmniejszenia wydajności albo – co gorsza, do zwiększenia ilości oleju w sprężonym powietrzu, co z dużym prawdopodobieństwem skutkować będzie uszkodzeniem urządzenia napędzanego pneumatycznie. Nie należy zapominać również o uzupełnianiu poziomu oleju w sprężarce – w związku z tym, że jakaś jego ilość zawsze dostaje się do sprężanego powietrza, to co jakiś czas (zgodnie z zaleceniami producenta) powinien być on uzupełniony.

Zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia dla sprężarki

Dla poprawnego funkcjonowania sprężarka powinna znaleźć się w osobnym, odpowiednio zaprojektowanym pomieszczeniu. Po pierwsze pomieszczenie takie powinno być na tyle duże, by zapewnić wygodny dostęp do urządzenia od każdej strony, dzięki czemu o wiele łatwiejsze jest jego serwisowanie i ewentualna naprawa. Po drugie, bardzo ważny jest dostęp do powietrza o niedużej ilości zanieczyszczeń. To bardzo istotne zwłaszcza w zakładach produkcyjnych, w których powietrze może być w pewnym stopniu zapylone.

Zanieczyszczenia dostające się do sprężarki powodują znacznie szybsze przyspieszenie zużywania się filtrów powietrza, a mogą być nawet przyczyną uszkodzenia urządzenia. W niektórych zakładach używa się na potrzeby sprężarek doprowadzenia powietrza z zewnątrz budynku. Oddzielne pomieszczenie jest ważne również ze względu na poziom hałasu. Sprężarki o średniej mocy (takie jak na przykład używane przez stomatologów) generują dość spory hałas, a modele przemysłowe są od nich znacznie głośniejsze.

Naprawa sprężarek i części zamienne

Jak wszystkie urządzenia, również sprężarki czasem będą potrzebowały naprawy. Części zamienne do sprężarek są dziś dostępne nie tylko w wyspecjalizowanych sklepach, ale również w handlu wysyłkowym. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy warto do naprawy podchodzić samodzielnie.

W przypadku urządzeń o niewielkiej mocy, których używa się w małych zakładach, jeżeli problem nie jest poważny, to jak najbardziej samodzielna naprawa wchodzi w grę. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze sprężarką bezolejową albo dużym, przemysłowym urządzeniem, zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Utrata gwarancji może być zdecydowanie bardziej bolesna niż konieczność opłacenia naprawy sprzętu.