Jak obniżyć koszty wytwarzania sprężonego powietrza?

filtry do sprężarek
Od czego zależy jakość sprężonego powietrza?
6 marca 2020
sprężarki śrubowe bezolejowe
Sprężarka nowa czy używana – którą wybrać?
8 lipca 2020

Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w wielu zakładach przemysłowych. Wytwarzane przez sprężarki często stanowi znaczny koszt eksploatacyjny. Jego obniżenie może wpłynąć na obniżenie kosztów stałych, co w konsekwencji wpłynie na podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Obniżanie kosztów sprężonego powietrza

Szacuje się, że koszt energii elektrycznej mieści się w przedziale 65-85% całkowitych kosztów sprężonego powietrza. Na pozostałe 15-35% składają się mniej więcej po połowie koszty eksploatacyjne i inwestycyjne. Z uwagi na to warto dokładnie przeanalizować zużycie energii w zakładzie i spróbować je obniżyć. Dzięki temu, często przy niewielkich nakładach finansowych można znacząco zmniejszyć koszty sprężonego powietrza. Ich redukcję warto zacząć od pomiarów zużycia energii i zestawienia ich z produkcją sprężonego powietrza. Dzięki temu po modernizacji układu bez problemu zaobserwować będzie można oszczędność energii.

Zmniejszenie ciśnienia roboczego

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac modyfikujących instalację sprężonego powietrza należy upewnić się, że wszystkie rurociągi są drożne oraz że posiadają odpowiedniej wielkości średnice. Dodatkowo należy sprawdzić, czy filtry powietrza są wymieniane zgodnie z zaleceniem producenta. Jeśli powyższe warunki są spełnione, można spróbować obniżyć ciśnienie robocze w układzie. Może okazać się, że nie ma potrzeby, aby sprężarka cały czas utrzymywała wysokie ciśnienie np. powyżej 7-8 bar. Większość odbiorników do pracy wymaga jedynie ciśnienia 4 bar (niektóre narzędzia do max. 6,3). Szacuje się, że zmniejszenie ciśnienia w instalacji o 1 bar może skutkować obniżeniem kosztów energii nawet o 7%. Należy jednak pamiętać, aby je zmniejszać stopniowo, np. o 0,1 bar na tydzień. Pozwoli to uniknąć problemów i pozwoli stopniowo wykrywać miejsca, w których instalacja nie dostarcza prawidłowego ciśnienia.

Sprawdzenie wentylacji oraz przekrojów kolektorów

Porą letnią może okazać się, że temperatura pracy w sprężarkowni jest bardzo wysoka, co prowadzi do obniżenia efektywności ich pracy. Należy sprawdzić, czy czerpnie posiadają odpowiednie parametry do dostarczenia powietrza do sprężarki. Warto również zwrócić uwagę na przekroje kanałów wylotowych ciepłego powietrza. Istnieje możliwość zbudowania układu, dzięki któremu ciepłe powietrze ze sprężarki będzie wykorzystywane do ogrzania pomieszczeń. Przekroje kanałów powinny być jednak co najmniej takiej wielkości jak kanały wylotowe ze sprężarki. To samo tyczy się przekrojów kolektorów i arterii przesyłowych. Źle dobrane przekroje przewodów mogą doprowadzić do zbyt dużej prędkości powietrza, co wpłynie na straty ciśnienia.

Wymiana sprzętu na lepszy model

Jak już wspomniano, koszty eksploatacyjne stanowią największą część kosztów w układach sprężonego powietrza. W momencie, gdy posiadamy pomiary z obecnie wykorzystywanego sprzętu, powinno się wykonać analizę czy opłacalna jest jego wymiana na nowy i jeszcze bardziej efektywny. Może okazać się, że po niedługim czasie koszt inwestycji zwróci się dzięki obniżeniu rachunków za energię.

Sprężarki BOGE – jaką wybrać?

Firma BOGE jest znanym i polecanym producentem sprężarek. Posiada on ponad stuletnie doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. Ciągłe wdrażanie nowych technologii i najwyższych standardów jest znakiem firmowym firmy. Polecany przez wiele osób i zakładów jest kompresor BOGE S24. Jest to sprężarka śrubowa o maksymalnym ciśnieniu 10 bar, co pozwoli na wykorzystanie produktu nawet w rozległych instalacjach i przy wysokich wymaganiach. Wydajność 2,45 m3/min pozwoli na pracę kilkudziesięciu urządzeń pneumatycznych.