Od czego zależy jakość sprężonego powietrza?

Sprężarka a zima – jaki ma wpływ na jej pracę?
16 stycznia 2020
Jak obniżyć koszty wytwarzania sprężonego powietrza?
8 maja 2020
filtry do sprężarek

Szybki rozwój branży przemysłowej pociąga za sobą konieczność dostosowania się do nowoczesnych form produkcji i szybkiego czasu realizacji zamówień. To istotne, by sprostać oczekiwaniom klientów i efektywnie rozwijać przedsiębiorstwo. W tej kwestii ważne znaczenie ma także zasilanie energią sprężonego powietrza, co odbywa się w każdej fabryce. Od czego, jednak zależy jakość powietrza i co zrobić, żeby była ona jak największa?

Od czego zależy jakość sprężonego powietrza i dlaczego jest tak istotna?filtr do sprężarki boge

Z punktu widzenia zakładów przemysłowych jakość powietrza ma kluczowe znaczenie dla tworzenia wysokiej jakości produktów, nieposiadających żadnych zanieczyszczeń. Sprężone powietrze jest cennym źródłem energii w zakładzie pracy i ma istotne znaczenie. Istota czystego powietrza wynika przede wszystkim z gromadzenia się niepożądanych substancji w małej przestrzeni, co odbywa się jednocześnie z mechanizmem sprężania. Powietrze, które znajduje się wewnątrz zakładu pracy, może posiadać takie elementy jak np. pył, kurz lub związki chemiczne.

W sytuacji, kiedy kurz i inne, niepożądane substancje dostaną się do wydmuchiwanego przez sprężarkę powietrza, może dojść do zanieczyszczenia nie tylko samego produktu, ale również pracowników znajdujących się w zakładzie pracy. W normalnych warunkach niewielkie zanieczyszczenia nie są niebezpieczne, ale w małej przestrzeni nagromadzenie np. dużej ilości cząsteczek chemicznych może zagrażać zdrowiu pracowników.

Sposoby zwiększania jakości sprężonego powietrza stosowane w zakładach pracy

Obecnie na rynku można znaleźć szereg rozwiązań technologicznych, które w widoczny sposób wpływają na poprawę jakości powietrza. Najbardziej popularne z nich to: filtry, osuszacze, separatory oleju itp. Sprawdzają się one w zakładach produkcyjnych, gdzie znacząco poprawiają jakość powietrza i wpływając na minimalizację zagrożeń dla pracowników.

Kwestie dbania o jakość powietrza w miejscach, gdzie pracują ludzie, wiążą się też z obowiązującymi normami prawa. Wśród tych najbardziej popularne znajdują się normy ISO 8673-1 (Posiadają one klasy od 1 do 6, z czego pierwsza odpowiada za najwyższą wartość). Wskazują one ile zawartości substancji stałych, takich jak np. oleje może znajdować się w sprężonym powietrzu w miejscu pracy. Pracodawcy powinni je znać, by móc we właściwy sposób dbać o kwestię sprężystości powietrza w miejscu pracy z uwagi nie tylko na dobro osób zatrudnionych i normy prawa, ale również produkt końcowy, wytwarzany na linii produkcyjnej.

Filtry do sprężarek

Jednymi z popularnych produktów, które mają zastosowanie w zakładach pracy, są filtry do sprężarek. Ich stosowanie jest niezbędne, by móc zadbać o właściwą sprężystości powietrza w miejscu pracy. Warto wybierać filtry renomowanych firm, które efektywnie wpływają na jakość powietrza. Zgodnie ze specyfiką pracy w konkretnym przedsiębiorstwie warto stosować np. filtry powietrza lub filtry oleju itp. Ich używanie na co dzień powoduje, że produkty powstające na linii produkcyjnej mają lepszą jakość i żywotność.

Znacząco wpływają też na okres korzystania z danego urządzenia, co jest oszczędnością. Takie rozwiązania mają istotne znaczenie zwłaszcza w branży spożywczej lub np. farmaceutycznej, gdzie jakość powietrza w miejscu produkcji wpływa bezpośrednio na efekt w postaci jedzenia lub środków leczniczych. Z uwagi na to często używane są tam filtry węglowe, które usuwają też zapach oleju, jednocześnie dbając o jakość powietrza, warunki pracy w zakładzie pracy i efekt linii produkcyjnej.