Czym się kierować kupując filtry do sprężarek przemysłowych?

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu sprężarki?
11 lutego 2019
ds-2-kaeltetrockner
Osuszacz sprężonego powietrza – zewnętrzny czy wbudowany?
30 kwietnia 2019

O sprawnej i wydajnej pracy sprężarki decydują zastosowane filtry. Od ich jakości zależy jakość sprężonego powietrza.

Rodzaje i zastosowanie sprężarek śrubowych

Wiele procesów technologicznych wymaga sprężonego powietrza o wysokim ciśnieniu. Do jego wytwarzania służą sprężarki śrubowe olejowe lub bezolejowe. W sprężarkach olejowych olej pełni funkcje uszczelniające i chłodzące. Powietrze musi być jednak później z niego oczyszczone.

Odbywa się to w kilku etapach. Pierwszy, wstępny odbywa się w separatorze. Odzyskany olej ponownie zostaje wprowadzony do obiegu w sprężarce. Ostateczne oczyszczanie odbywa się w specjalnych filtrach wyłapujących cząsteczki pary wodnej i oleju. Efektem tego jest powstanie kondensatu, który specjalnymi zaworami odprowadzany jest na zewnątrz sprężarki. Ze względu na zanieczyszczenia kondensat musi być poddany utylizacji w specjalnych zakładach.

Sprężarki bezolejowe stosowane są w zakładach produkcyjnych, gdzie wymagane jest idealnie czyste powietrze sprężone. To przede wszystkim zakłady produkujące żywność, lekarstwa, półprzewodniki. Czynnikiem chłodzącym jest wtryskiwana woda.

Rodzaje filtrów stosowanych w sprężarkach

O wydajności sprężarki i jakości wytwarzanego powietrza decyduje system filtrów zastosowanych w sprężarce. Filtry do sprężarek dzielimy na dwa rodzaje:

• filtry powietrza,
• filtry olejowe.

Do sprężarki wtłaczane jest powietrze atmosferyczne, które oprócz tlenu i azotu zawiera parę wodną oraz zanieczyszczenia stałe. Poziom zanieczyszczeń w dużym stopniu zależy od rejonu, w którym zainstalowana jest sprężarka.

W sprężonym powietrzu ilość zanieczyszczeń zostaje zwielokrotniona. Ma to niekorzystny wpływ na jakość sprężonego powietrza, znacząco skraca żywotność urządzeń oraz instalacji. To właśnie z tego powodu wtłaczane powietrze oczyszczane jest za pomocą filtrów powietrza. W zależności od modelu sprężarki, mają różny kształt i wykonane są z różnych materiałów (papier, metal, węgiel aktywny). Dla prawidłowej pracy sprężarki filtry powietrza powinny być wymieniana co dwa tysiące godzin pracy lub raz w roku.

Filtry olejowe służą do oczyszczania już sprężonego powietrza. Proces oczyszczania jest dwu lub trzy etapowy, dzięki czemu powietrze pozbawiane jest cząsteczek pary wodnej i oleju. W zakładach spożywczych, farmaceutycznych i medycznych stosuje się dodatkowo filtry sterylne, które oczyszczają powietrze z bakterii i wirusów.

Efektem końcowym oczyszczania można uzyskać sprężone powietrze w 99 % pozbawione zanieczyszczeń.

Filtry olejowe nie tylko oczyszczają sprężone powietrze, ale także zapobiegają spadkowi ciśnienia w sprężarce. Filtry olejowe powinny być wymieniane po każdej wymianie oleju lub co najmniej raz w roku. W przypadku spadku ciśnienia w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan filtrów.

Jak wybierać filtry do sprężarki

Sprężarki powietrza to urządzenia drogie, w pełni zautomatyzowane. Prawidłowe ich działanie zapewniają tylko części oryginalne – dotyczy to także filtrów powietrza i oleju. Najlepiej wymieniać je zgodnie z zaleceniami producenta oraz ze specyfikacją dołączoną przez niego do sprężarki. Znajduje się tam określenie typu filtra, serii i modelu. Nie zawsze potrzebna jest wymiana całego filtra – czasami wystarczy wymienić tylko wkład, ale również on powinien być oryginalny.

Niektóre firmy oferują tańsze zamienniki, ale ich trwałość i skuteczność może odbiegać od trwałości produktów oryginalnych. Częstsza wymiana filtrów lub wkładów spowoduje, że w rzeczywistości zamiennik okaże się droższy.